Rytíři Kladno

Fanklub Kladno   |   Fanklub facebook   ||   ofic. web   |   ofic. facebook

Historie

Kladno patří bezesporu mezi nejúspěšnější hokejové celky a město, proslulé uhlím a ocelí, se stalo jednou z největších bašt českého hokeje. Jeho bohatá historie se začala psát v listopadu 1924, kdy bylo založeno HOSK KLADNO. V poválečných letech nesl klub postupně názvy TJ SOKOL a DSO BANÍK. V ročníku 1958/59 narušili kladenští dlouhou nadvládu Rudé Hvězdy Brno a poprvé zvedají nad hlavu mistrovskou trofej. Překvapivý vítěz TJ SONP KLADNO své domácí utkání v mistrovské sezoně hrával kvůli rekonstrukci stadionu na pražské Štvanici.
V 70. letech se zrodila slavná dynastie s paní Poldi na prsou. Tým okolo Milana Nového, Eduarda Nováka či Františků Pospíšila s Kaberlem, získal 5 titulů. Stalo se tak v rozmezí let 1975-80, pouze ročník 1979 si pro sebe uzmul bratislavský Slovan. Kladno v tu dobu válcovalo soupeře i na mezinárodním poli a roku 1977 slavilo vítězství v PMEZ. V 80. letech postihl klub dvakrát sestup.
Roku 1988 se poprvé mezi muži objevuje kladenská ikona, šestnáctiletý Jaromír Jágr. Nejblíže k sedmému titulu měli kladenští v sezonách 1993/94 a té následující. Čelní pozice ze základních částí nepotvrdili a silný tým s legendárním útokem Blueline: Patera - Procházka - Vejvoda nezvládl semifinálové boje s Olomoucí a následně i Zlínem. Po pádu letitého garanta, oceláren Poldi, se oddíl začal stále více dostávat do finančních potíží. Mění se názvy, r. 1997 - HC VELVANA následovně r. 2000 - HC VAGNERPLAST. Hubená léta vyvrcholila sestupem  z nejvyšší soutěže v roce 2002. Po roce se vrací Kladno zpět již z názvem HC RABAT. Dvakrát dojdou hokejisté do čtvrtfinále. Následují však slabší roky, ve kterých se pohybuje Kladno ve skupině o udržení. Vyrostlo zde mnoho skvělých hokejistů a pozdějších mistrů světa, namátkou Pavel Patera, Tomáš Kaberle, Jaromír Jágr či Jakub Voráček.

Současnost

Do ročníku 2011/12 vstoupil kladenský hokej s novým logem i názvem RYTÍŘI KLADNO. Jeho většinovým vlastníkem je Jaromír Jágr. Tým se pohybuje ve středu tabulky. Následující ročník provází výluka NHL a Kladno posiluje hvězdná pětka nastupující ve složení Kaberle - Židlický - Jágr - Plekanec - Tlustý. Okamžitě se z Kladna stává obávaný protivník, který vyprodával jeden stadion za druhým. Již bez hráčů ze zámoří vypadli středočeši ve čtvrtfinále se Slávií. Po 12 letech přišel v sezoně 2013/14 tvrdý pád z extraligy.
V úvodu další sezony probíhala na kladenském zimáku rekonstrukce a tak svoji prvoligovou štaci za návratem zahájili Rytíři na kluzištích soupeřů. Po návratu do své domoviny odstartovali vítěznou sérii, která je posunula až na druhý flek. V závěru základní části však přišly dvě zbytečné prohry a tým se propadl na konečné páté místo. Předoňská sezona skončila pro Rytíře vyřazením ve čtvrtfinále s Jihlavou. Ani druhý pokus o návrat do extraligy nedopadl podle předatav. Rytíři sice vyhráli základní část, ale ve čtvrtfinále se museli sklonit před týmem z Ústí nad Labem. Po další neúspěšné sezoně přišel zásadní řez kádrem, který nově vede ze střídačky Pavel Patera. Cílem pro letošní rok je jednoznačně návrat do extraligy, ke kterému má pomoci i angažování ostříleneného útoku odchovanců  Tenkrát-Burger-Ton.
Jeden z nejstarších stadionů byl otevřen v roce 1949. O 10 let později byl zastřešen a jak již bylo zmíněno, vloni prodělal rekonstrukci. Jeho kapacita byla snížena na 5200 diváků. Klubové barvy Kladna jsou modrá a bílá.

Vzájemná bilance

Kladno spadlo v roce 1983 z ligy a zahráli jsme si spolu 2 sezony. Exligové mužstvo bylo jasným favoritem soutěže a hned ve 2. kole zavítalo na Hanou. Před 3600 diváky MEO slavně zvítězilo i díky famoznímu výkonu Zdeno Gáje. I s úroky nám Kladno v čele s Nelibou či mladíkem Pivoňkou vrátilo porážku v odvetě. MEO shořelo a podlehlo 2:13, kdy po druhé siréně svítilo na ukazateli již hrozivých 0:11. V obou ročnících Kladno 1.NHL vyhrálo, ale až v té druhé prošlo kvalifikací. MEO bylo týmem, který během těch dvou let obral exligistu o nejvíce bodů a stadionem se často neslo: "SONP Kladno, porazíme snadno". Během ročníku 1977/78 jsme si zahráli i s béčkem Kladna, jenž však hrálo domácí utkání v Lovosicích. Ve všech čtyřech případech jsme vyhráli při celkovém skóre 22:8.

19 zápasů     8-2-0-1-8     62:85   (poslední aktualizace 17.12.2017)

Nejvyšší výhra:   4:0  (11.kolo, 3.10.2016)
Nejvyšší prohra:  2:13 (13.kolo, 20.11.1983)

Před letošní sezonou byla nejvyšší výhrou a to 6:3, výhra na ledě paní Poldi z 11.října 1984. Tento zápas je nesmazatelně zapsán do historie přerovského hokeje. I když vítězství na Kladně za dobu působení Meochemy v 1.NHL nebylo nejdůležitější, rozhodně se stalo nejslavnějším. Za celé dva roky, co Kladno 1.NHL hrálo, doma prohrálo ze 44 zápasů jen pětkrát: dvakrát o gól, dvakrát o dva a jen s Meochemou o tři. Kromě Olomouce nedokázal Kladnu nikdo jiný na jeho ledě dát 6 gólů!
Meo zahájilo zápas nebojácně a na dlouhou dobu získalo převahu. Po jedné z chyb kladenských obránců se hned ve 2. minutě podařilo překonat nejistého brankáře Krásu Ryšánkovi a Meo se ujalo vedení 0:1. Domácí sice odpověděli bleskově, už po dvou minutách bylo srovnáno na 1:1 po akci Kasíka, ale tlak Meochemy zatím neuhasili. A útočné šance se Přerovu dále dařilo i využívat. V 10. minutě Čejkovi, v 15. minutě Korčákovi a o 3 minuty později Krayzelovi. Brankář domácích Krása se poté nechal raději vystřídat. Do šaten se tak šlo po první třetině za stavu 1:4 pro hosty. Rozdíl tří gólů by bylo možno považovat za velký na většině stadiónů a mohl by na udržení vítězství stačit, ale na Kladně ještě nic neznamenal.
A vše to potvrdil už ve druhé minutě druhé třetiny domácí Sýkora, když snížil na 2:4. Kladno pak začalo velmi tlačit a Meo se muselo zcela stáhnout až před brankáře Foldynu, který byl na ledě suverénně hráčem číslo jedna. Krátce po snižujícím gólu mělo Kladno dvě další vyložené šance, které však Foldyna mistrnými zákroky zlikvidoval. Domácí mužstvo nečekaný průběh hodně zaskočil. V dalších minutách hrálo velmi nervózně a Přerovu se dařilo jeho útočné akce mařit hned v zárodku. Dobrým vývojem povzbuzená Meochema byla v útočné činnosti dále velmi důrazná a znejistění domácích favoritů dokázala využít dalšími dvěma góly, když ve 35. minutě zvýšil na 2:5 Ryšánek a jen o minutu později Řezáč už na 2:6!  V poslední třetině se Meo snažilo o aktivní obranu po celé ploše a na domácí to platilo. Snížit na 3:6 se jim podařilo teprve v 52. minutě zásluhou Vinše. Hráči Meochemy, kteří podávali bojovný a velmi obětavý výkon  domácím více nedovolili a zápas skončil překvapivým ale naprosto zaslouženým vítězstvím Meochemy 3:6. Zápas sledovalo 3300 diváků.

Fanoušci

Fandové Kladýnka si musejí až na vyjímky zvykat, pro ně, na neatraktivní soupeře. I proto bývá atmosféra dobrá pouze při top zápasech. Po rekonstrukci byl kotel strčen za jednu z brán, kde se na stání schází v hojném počtu. Zde jsou však daleko od ledu a za plexli, což ubralo aspoň 50% atmosféry, než když byli na stání uprostřed. Kladeňáci nechybí na žádném výjezdu, počty se pohybují od několika desítek až po zhruba 150 fans u nejbližších soupeřů. Povedený výjezd loni zaznamenali do Šumperku, kde se jich ukázalo více jak 80. Choreografie a pyro používají ojediněle, především na vyhecované matche. Mezi největší rivaly patří pražská S a Plzeň. Po událostech z loňského play-off je nenávistí č.1 momentálně Jihlava. Dobré vztahy nemají s nikým. Kladenských se v Přerově ukázalo nejprve 35, v předsilvestrovském zápase 70 a letos 29.

Nejvyšší počty na vzájemných výjezdech

Přerov na Kladně: 116 ( sobota 30.9.2017)
Kladno v Přerově: 70 ( středa 30.12.2015)

Zdroj fotografií: 1x samk.cz, ostatní ofic. stránky rytirikladno.cz

Uváděné počty až od sezóny 2006/07 - počítány pouze naše výjezdy. Od 2008/09 - počítáni i hosté u nás. Vzájemná bilance počítána od sezóny 1973/74, kdy MEO postoupilo do divize (4. nejvyšší soutěž).